VIII. Mobilrobot programozó országos csapatverseny

A Neumann János Egyetem GAMF Műszaki és Informatikai Karán rendezték a VIII. Mobilrobot programozó országos csapatverseny döntőjét. A megmérettetésre közel 30 középiskola csapatai küldték be pályamunkáikat az ország egész területéről, de a döntőben kilenc csapat mérhette össze tudását.

Egy Lego-kal teli akadálypályán kellett teljesíteniük a robotoknak és tervezőiknek a dobogós helyekért, a már nyolcadik alkalommal megrendezett Mobilrobot programozó országos csapatversenyen. A döntőbe jutott kilenc csapat tagjai soproni, hajdúböszörményi, budapesti és kecskeméti középiskolákból érkeztek, hogy bemutassák a már elkészült projektjeiket. Ezt megelőzően azonban a versenyzők otthoni feladatokat is kaptak.

- Elég sokrétű a verseny, először van egy előfeladat, amelyben egy robotok kommunikációját kérő, saját magunk által kitalált feladatot kell megoldani. Izgalmas ez a feladat, mert mindig a gyerekek kreativitását hozza elő. Én már több éve hozom a csapataimat, volt már itt amőbázó, focizó robotunk, most éppen egy morzézó robottal étkeztünk, ami ki tudja mondani, le tudja ütni egy billentyűzeten a morze kódolt betűket - mondta Lang Ágota, matematika, fizika, informatika szakos tanár, aki Sopronból érkezett diákjaival.

A gyerekek terveztek már okosházat, nyomtatót, scannert, melyek egymással kommunikálnak, valamint városi közlekedést szimuláló programot is, ahol nyolc-tíz robot közlekedett az utcákon anélkül, hogy összeütköztek volna. A Neumann János Egyetem GAMF Karán megrendezett verseny elsődleges célja, hogy a diákok már  középiskolás korban megismerkedjenek a természettudományos képzés fontosságával. Emellett pedig mérnök tudományokban „jártas” hallgatókat toboroz.

Nem titkolt célunk a beiskolázási propaganda. Egy ilyen verseny alkalmával be szoktuk mutatni az egyetemet, az új karokat, az új képzéseinket, végzős vagy közel végzős középiskolás gyerekeknek, és próbálunk minél több diákot idecsábítani a Neumann János Egyetemre - mondta dr. Pásztor Attila, a GAMF Kar  informatikai tanszékének megbízott vezetője.

A középiskolás diákok versenyre való felkészülése minden alkalommal sok időt vesz igénybe, viszont a kreativitásuk kibontakoztatása, és a projektekben rejlő kihívások miatt megéri a sok fáradozás.

A VIII. Mobilrobot Programozó Országos Csapatverseny országos döntő eredményei

Dobogós helyezettek

1. Kiskutya Kecskeméti Bányai Júlia Gimnázium
2. BB8 Soproni Széchenyi István Gimnázium