Új korszak kezdődik az egyetem és a PADMA alapítvány életében

PAE - Smart EgyetemA 2017-es év sorsdöntőnek ígérkezik a kecskeméti egyetem életében. Vélhetően lezárul a közbeszerzési folyamat, és elindul majd az egyetemi építkezés az új campusnál. Varga Lászlóval, a Pallas Athéné Domus Mentis Alapítvány nemrég lemondott elnökével beszélgettünk.

- A Varga László név mellett most kuratóriumi tag szerepel az elnök helyett, miután nemrégiben lemondott az elnöki posztról. Hogy kell ezt érteni?
- Úgy gondolom, az elmúlt három év folyamata ért most véget. Ez a szakasz talán hamarabb is lezárulhatott volna, ha jó egy évvel ezelőtt, a 2016-os év elején nem indul egy politikai támadás a Pallas Athéné alapítványokkal, köztük a kecskeméti PADMA-val szemben. Ez ugyanis lefékezte azt a lendületet, amivel kezdetben, a semmiről elindultunk.

- Mit tart ezen időszak legnagyobb eredményének?
- Azt, hogy Kecskemétnek van egyeteme. Ami rajtam múlott, megtettem. Nem csak én, hanem az alapítványunk is, hiszen a PADMA anyagi támogatása nélkül nehéz lett volna egy új szakot, a Gazdálkodás és menedzsment szakot elindítani, vagy meghirdetett - és 2017 szeptemberében induló - logisztikai mérnök alapszakot felépíteni.

- Tulajdonképpen mikor kapcsolódott be a folyamatokba?
Az első között. Nyilván akkora polgármester asszony már ismerte ezt a tervet, de tényleg az elsők között voltam, és szívesen vállaltam. Ez szinte akkor történt, amikor a Magyar Nemzeti Bank a régi kórház épületét megvásárolta. Ezután következett a bontás engedélyeztetése és magának a bontásnak a levezénylése. Hála Istennek a bontás nagyon szépen ment, gond nélkül sikerült eltüntetni a 23 épületből álló épülettömeget.

- Amikor először láttuk a megálmodott, új campus terveit – aminek felépülését azóta is várja a város – fantasztikus látvány tárult elénk. Mesélne a tervezés időszakáról?
A Pallas Athéné Domus Mentis Alapítvány kereste meg a mérnököket. Hat építészt kértünk fel a tervezésre. Amikor bejött a hat látványterv, egyelőre csak azt néztük meg, hogy ki hogyan képzelte megvalósítani az elképzelést. Egy nagyon különleges épülettervre esett a választásunk. Ilyen típusú másik épület Magyarországon sehol sem látható.

- Milyen feladatok következtek?
- Egyrészt a bontással kellett foglalkozni, másrészt pedig a tervezéssel. Miután megkötöttük a szerződést a tervezőkkel, minden héten kétszer-háromszor le kellett ülni és megvitatni az újabb lépéseket. Volt mikor halkabban, volt mikor emelkedettebb hangon. De én azt gondolom, hogy ez még egy családi házépítésnél is így van, nem hogy egy ekkora beruházásnál. Mindig próbáltunk arra is figyelni, hogy ne szálljon el az építész művészi ihletése annyira, hogy ne lehessen utolérni pénzzel.  Végül elvégeztük a feladatot, eltüntettük a régi kórházat és elkészült az engedélyes terv is.

- De aztán megtorpanás következett. Mi történt ez idő alatt?
- Amikor közbejött a politikai támadások sora és nem történtek látványos dolgok, azért mi addig is dolgoztunk. Hiszen eközben megszületett a gazdálkodás és menedzsment kar. Az akkori főiskola PADMA támogatásával megtalálta, és alkalmazni tudta azokat a tudósokat, képzett közgazdászokat, akik kidolgozták a tantervet az új szakra úgy, hogy ott ősszel elkezdődhetett az oktatás. Közben azokkal a dolgokkal haladtunk, amik nem léptek át egy értékhatárt.  Megvásároltuk a volt Szauna Hotel épületét. Ez lett az alapítványunk székháza, és a tervek szerint 60-80 fős diákszállásnak, könyvtárnak, rekreációs részlegnek és kállítótérnek is helyet ad majd.

- Merre mozdult eközben a campus építése?
- A hat Pallas Athéné alapítvány együttműködésével létrejött a KEDO Zrt, amelynek projektcégként az a feladata, hogy lebonyolítsa magát az építkezést. Átadtuk az egykori kórház területét, a campus körüli teendőink itt véget értek.

dr. Ailer Piroska-  Mi a véleménye az egyre erősödő támadásokról és arról, hogy már Kecskeméten is megjelentek azok, akik elkezdték lassítani a folyamatot?
- Ez az egyik legcsúnyább, nyugodtan mondhatom, undorítóbb része a tavalyi munkánknak, hogy azokkal kellett harcolni, akikért építjük. Azok közül kerültek ki az ellenzők, akikért, és akiknek a gyerekeiért épül az egész. Abban a reményben tettem le az elnökséget, hogy az én feladataim itt véget értek elnökként. Két nagy munka van még hátra. Az egyik a campus megépítése, amit a KEDO Zrt. végez majd el, a másik pedig a szellemi építkezés, ami pedig már oktatási feladat. Mostantól sokkal inkább a pedagógia szakmai kérdések kerülnek előtérbe, ehhez pedig dr. Ailer Piroska, a Pallasz Athéné Egyetem rektora sokkal jobban ért, mint én vagy akármelyikünk. Így ő kapta meg az elnöki feladatokat az alapítványnál, én pedig vállaltam, hogy kuratóriumi tag leszek, és egyet hátralépve segítem a munkáját. Hiszek abban, hogy Kecskemét olyan várossá válik, amelyik méltó az egyetemi rangra. Jó kezekben van az alapítvány, és az új elnökkel a továbbiakban is mindent meg fog tenni a célok eléréséért.

forrás (szöveg és kép): hiros.hu - 2017. 02. 01