ISMÉT A VILÁG ÉLMEZŐNYÉBEN: HÁROM DÍJAT IS KAPOTT A MEGALUX DÉL-AFRIKÁBAN

ISMÉT A VILÁG ÉLMEZŐNYÉBEN: HÁROM DÍJAT IS KAPOTT A MEGALUX DÉL-AFRIKÁBANHáromszor szólították színpadra a GAMF csapatot a Sasol Solar Challenge verseny díjkiosztóján. A kecskeméti egyetemisták kapták a Nemzetközi Napenergia Szövetség díját, amit annak a csapatnak ítéltek oda, amely a legjobban példázza a szövetség küldetését: „Figyelemfelhívás a fenntartható közlekedés fontosságára, az innovációra, és a mérnöki szemléletű technikai sport népszerűsítésére." A GAMF csapat érdemelte ki a dél-afrikai verseny legsikeresebb újoncának járó díjat is. A versenyen a harmadik leghosszabb távot – 4033 km-t – tudták megtenni a delfti (Hollandia) és a tokai (japán) egyetemek csapatai után.

A GAMF csapat által épített jármű tavaly már bizonyított, amikor a világ egyik legjelentősebb napelemes autó versenyén Ausztráliát átszelve – óriási bravúrként – 46 induló csapat közül az élmezőnyben, a 7. helyen ért célba, megelőzve számos híres egyetem csapatát. A kiemelkedő eredmény elsősorban a tehetséges mérnökhallgatók teljesítménye, de azt a támogatói összefogást is jelzi, ami lehetővé tette, hogy a kecskeméti fiatalok megépíthessék a járművet és megmérethessék magukat a nemzetközi mezőnyben. A csapat úgy gondolta, hogy érdemes megpróbálni a másik jelentős versenyt is, ahol a járműveknek napenergiával kell haladniuk, mert a MegaLuxban van még "tartalék".

A dél-afrikai verseny viszonylag „fiatal", 2008-ban rendezték meg először, és azóta kétévente hirdetik meg. Míg Ausztráliában az volt a feladat, hogy minél rövidebb idő alatt szeljék át a járművek a kontinenst, addig Dél-Afrikában meghatározott idő – nyolc nap – alatt kellett a legnagyobb távolságot megtenni. Ezen a versenyen együtt haladt a mezőny városról városra, plusz kilométereket az egyes állomáshelyeken beiktatott „hurkokkal" lehet szerezni. A távolság Pretoria és Fokváros között 2100 km, de a legjobbak – ahogyan a kecskemétiek is a világ élmezőnyében – 3 ezer kilométernél is többet tudnak megtenni. A versenyen kulcsfontosságú az időjárás, a napsütéses órák kihasználása, ezért az eddigi támogatók mellett a csapat együttműködést alakított ki az Országos Meteorológiai Szolgálattal.

forrás: GAMF kar weboldala